Zdravíme všechny příznivce finanční gramotnosti! Rádi bychom se s Vámi podělili o aktuální dění ze světa programu Rozumíme penězům, který vznikl ve spolupráci s MONETA Money Bank. V rámci tohoto programu MONETA zafinancovala jedenácti základním školám celkem dvacet projektových dnů, které se realizují od října do prosince letošního roku.

Měli byste zájem vidět výuku finanční gramotnosti v praxi a přímo na Vaší škole? Pak neváhejte kliknout ZDE pro získání více informací a možnosti se přihlásit kdykoliv v průběhu celého roku. Projektové dny můžou být také financované ze Šablon.

Vybírat můžete ze tří témat: „Nákupy mimo kamenné prodejny“; „Spotřebitelské úvěry“ a „Poznáváme mince, bankovky“.  Dopolední program je vedený zkušeným lektorem Rozumíme penězům, který ve třídě pracuje v týmu s odborníkem z banky. Téma je vždy přizpůsobeno věku žáků. Vycházíme z metodických listů, které škole zajistíme vč. pracovních listů pro žáky. Teorie je tak prokládána úkoly, které žáci plní individuálně či ve skupinách. Zpestřením pro žáky bývá i samotná přítomnost bankéře, který projektový den obohatí praktickými ukázkami, příběhy a zkušenostmi a žáky tak nenásilnou formou provází daným tématem a jeho úskalími.

Naším cílem je zlepšit povědomí žáků o finanční gramotnosti a ukázat jim správnou cestu, jak s financemi hospodařit. Lektorka Veronika Kalátová dodává: „Cílem je jak finanční, tak čtenářská gramotnost žáků.“ O tom, že projektové dny mají smysl, nás utvrzuje nejen naše přesvědčení, ale i zpětná vazba od žáků a jejich vyučujících, od lektorů projektových dnů či bankéřů. Pokud Vás právě tato zpětná vazba zajímá, čtěte dál.

Učitelka Pavlína Konkolská o projektovém dni na téma “Poznáváme mince, bankovky”: „Skvěle připravený a odprezentovaný projektový den. Scénář, návaznost, praktické ukázky, didaktické hry, to vše přispělo k prima prožitému dopoledni, navíc s vědomím, že žáci byli obohaceni o informace týkající se finanční gramotnosti.

Bankéř Ondřej Militký: „Akce byla moc milá a věřím, že pro děti zajímavá. Lektorka měla pro děti připravený hezký srozumitelný program a komunikace s ní byla profesionální.“

Lektorka Anna Valešové o projektovém dni na téma “Poznáváme mince, bankovky”: „Bankéř byl perfektně připravený. Nechal kolovat libry, dolary, eura a měl s sebou i několik v současnosti neplatných bankovek. Poté se věnoval ochranným prvkům.  Žáci měli k dispozici UV lampy a ověřovali pravost bankovek.“

Na závěr bychom rádi poděkovali všem základním školám, které se projektových dnů realizovaných ve spolupráci s Monetou zúčastnily a posíláme jim pozdravy do Brna, Buštěhradu, Cehnice, Damníkova, Dobříše, Dolní Čermné, Mělníku, Prahy, Plzně, Třeboně a Vimperku. Věříme, že příště mezi nimi bude i Vaše škola.

V příštím článku Vám každé téma projektových dnů představíme podrobněji, podělíme se s Vámi o ukázky z metodických listů a ukážeme, jak žáci v rámci tohoto projektu pracují.

Sledovat nás můžete i na facebookových stránkách Rozumíme penězům.

Článek Projektové dny finanční gramotnosti pro žáky základních škol se nejdříve objevil na Rozumíme penězům.