Také Vám každou chvíli volají s nabídkou investice s „VYSOKÝM GARANTOVANÝM ZISKEM“ korporátních dluhopisů, ale chytře a kriticky váháte, zda to náhodou není zase nějaký podfuk?

Možná jste už slyšeli nějaký příběh, kdy váš známý přišel o peníze nebo vás zaskočil titulek v novinách, který varuje před rizikovými korporátními dluhopisy. V E15 jsem četla, že čeští investoři přišli o více jak 4 miliardy korun v korporátních dluhopisech od roku 2013 do 2021 a v tomto roce se ztráty významně zvyšují.

Proč je tak jednoduché prodat rizikové korporátní dluhopisy?

Protože nabídka vysokých zisků způsobuje oslabení racionálního uvažování neboli způsobuje slepotu případných rizik.

Proto jsem se rozhodla vám připomenout důležitost investičního trojúhelníku. Je nutné najít rovnováhu mezi:

ZISKEM – touhou/přáním jaký výnos by se vám líbil a jaká aktiva/produkty pro tento zisk hledat.

LIKVIDITOU – potřebou volného přístupu k investovaným financím a plánováním jejich budoucího využití.

RIZIKEM – strachem z nebezpečí a se sebereflexí týkající se naší osoby – umění diverzifikace (rozkládání peněz do více aktiv) a pracovat s našimi emocemi. Nakupovat, když jsou akcie levné, když trhy padají a prodávat, když jsou akcie drahé a trhy rostou.

Jak hodnotit korporátní dluhopisy z pohledu investičního trojúhelníku?

ZISK – Jak vysoké zhodnocení je u dluhopisů ještě rozumné? Nabídka státních dluhopisů se dnes pohybuje plus mínus 5 %. Korporátní dluhopisy nabízí 5-14 %. Společnosti hledají investory touto formou, protože jim obvykle nemůže nebo nechce investici poskytnout banka.

LIKVIDITA – Kdy mi peníze přijdou? Mohu dluhopisy snadno a rychle odprodat v případě potřeby? Většina korporátních dluhopisů a dluhopisů, které nejsou obchodovatelné na burze tuto rychlost a jistotu snadného odkupu nezaručují.

RIZIKO – Jaké je top riziko dluhopisů v dnešní době? Nejvyšší je kreditní riziko neboli schopnost dostát svému závazku splácet dluhy/dividendy/dluhopisy. Umíte si zanalyzovat finanční zdraví společnosti, jak hospodaří, jak moc je zadlužená? Nemáte na to čas, peníze ani vzdělání? Neriskujte a využijte odborníky, kteří to zvládnou za vás. Investice do dluhopisových fondů nebo ETF, nebo některých i státních dluhopisů napřímo, je výrazně bezpečnější.

Neriskujte svůj kapitál více než je nutné. A když už se rozhodnete investovat do českých korporátních dluhopisů, je dobré nedávat všechny vajíčka do jednoho košíčku – do jedné společnosti vložte max. 1-5 % vašeho celkového kapitálu.

Článek Jak na rizika korporátních dluhopisů? se nejdříve objevil na Rozumíme penězům.